Тема уроку: "Механізм електризації. Електроскоп."
Процес передачі тілу електричного заряду називають електризацією.
Наприклад, під час тертя ебонітової палички об хутро паличка здобуває негативний заряд. З’ясуємо, яка причина утворення негативного заряду на ебонітовій паличці.
Знаючи будову атома, можна пояснити, що відбувається під час електризації тіл. Електрони, що перебувають на відстані від ядра, порівняно слабко втримуються ядром. Відокремившись від одного атома, ці електрони можуть приєднатися до іншого. Цим і пояснюється, що на одному тілі може утворитися надлишок електронів, а на іншому — нестача. У першому випадку тіло стає електрично негативним, у другому — позитивним. В електрично нейтральних тілах негативний заряд всіх електронів дорівнює позитивному заряду ядер атомів.
- Ні позитивні, ні негативні заряди не створюються під час тертя.
- Протягом електризації заряди не створюються, а тільки розділяються.
- При цьому електризуються обидва тіла, здобуваючи заряди протилежних знаків.
Для виявлення наелектризованих тіл служать спеціальні прилади — електроскопи. Зовнішній вигляд приладу ви бачите на рисунку. Циліндричний корпус закритий склом. Усередину приладу вставлений металевий стрижень з легкорухоми- ми листочками. Від металевого корпуса приладу стрижень відділений пластмасовою втулкою. Якщо виступаючої частини стрижня торкнутися яким-небудь наелектризованим тілом, то листочки відхиляться одна від одної.
Якщо стрижня електроскопа торкнутися наелектризованим тілом, то стрижень і листочки одержать однойменні заряди й листочки почнуть відштовхуватися один від одного.
За кутом відхилення листочків можна судити про заряд електроскопа.
Немає коментарів:
Дописати коментар